Scones – słodkie bułeczki

dnia

1-DSC_0197Lubicie eksperymentować w kuchni? Zapraszam Was na bloga Owsianka & Kawa, gdzie w ramach akcji „W 30 kuchni dookoła świata” ukaże się kilka przepisów z różnych zakątków świata :) Możecie już zobaczyć jak faszerują paprykę w Turcji u Kasi na blogu Worqshop, a także jakie syte śniadania jada się w UK u Justyny. Wiecie, że Irlandzkie śniadanie jest mega podobne? :) Ale to nie wszystko, również scones, bułeczki, które są popularne na śniadanie w Irlandii także zajada się w UK. Tak właściwie to byłam pewna, że scones to typowo irlandzki przysmak, ale właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii i dowiedziałam się, że te słodkie bułeczki to pochodzą właśnie od ‚tej drugiej’ wyspy ;)

1-DSC_0201

Moje pierwsze scones zjadłam kilka lat temu będąc w domu rodzinnym u mojej koleżanki Niamh (czy. Niv – to typowo irlandzkie imię), podano je na śniadanie i nie byłam pewna jak mam je jeść ;) Najlepiej przekroić je na pół i posmarować dżemem porzeczkowym, czy masłem, albo w wersji ‚na bogato’ posmarować crème fraîche (gęsta śmietana) i dżemem.

Bułeczki można jeść zarówno na ciepło jak i na zimno. Można je też zamrozić na miesiąc – są tak sycące, że nie da rady zjeść ich więcej niż 1-2. Scones podaje się często do popołudniowej herbaty, oczywiście herbata to tylko z mlekiem (znowu tak jak w Anglii!).

Nie przedłużając podaję Wam przepis na pyszne scones, czyli słodkie bułeczki.

Składniki (na około 8 sztuk)

  • 250 g mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 50 g drobnego cukru
  • 50 g zimnego masła
  • 1 duże jajko
  • około 100 ml mleka
  • 50 g rodzynek

Wykonanie

  • Mąkę przesiać, dodać pokrojone w kosteczkę masło, proszek do pieczenia, sól i cukier. Rozgniatać ciasto, aż do uzyskania ‚kruszonki’.
  • Jajko rozmiksować mikserem lub roztrzepać widelcem, następnie dodać tyle mleka, aby otrzymać 140 ml płynnej mieszanki.
  • Dodać około 2/3 mieszanki jajka z mlekiem do sypkich składników ciasta, pozostawiając resztę do posmarowania bułeczek.
  • Dodać rodzynki i zagnieść szybko jednolite ciasto – im dłużej to robimy, tym cones wyjdą twardsze. W razie potrzeby dodać więcej jajka i mleka lub podsypać dodatkową mąką.
  • Na stolnicy podsypanej mąką rozwałkować ciasto na grubość ok. 1,5-2 cm. Metalową foremką lub szklanką wycinać kółka. Ułożyć je na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Posmarować jajkiem z mlekiem.
  • Piec przez ok. 10-12 minut na złoty kolor w piecyku nagrzanym do 220 stopni C.

Smacznego!

Już jutro u Ewy zjecie z apetytem coś niemieckiego! :)

1-DSC_0205 1-DSC_02081-DSC_02031-DSC_02051-DSC_0199

 

15 Komentarzy Dodaj własny

  1. LIFESTYLERKA pisze:

    Powiem Ci, że jeszcze nigdy nie odważyłam się upiec żadnych bułeczek, chleba ani innego pieczywa, ale te bułeczki wyglądają rewelacyjnie. Ale muszą byc pyszne z masełkiem dżemem i kawą, mmmmmmm

    Polubione przez 1 osoba

  2. Wyglądają pysznie! Pewnie smakują jeszcze lepiej, jesli tylko znajdę czas to na pewno się skuszę na zrobienie :-).

    Polubienie

    1. Skus sie, skus :) ;) Pozdrawiam :)

      Polubienie

  3. Justynamdmx pisze:

    Brak drożdży motywuje do działania. Syte są to prawda. Pozdrawiam z UKejowa

    Polubione przez 1 osoba

    1. :) :) :) Pozdrawiam :) :*

      Polubienie

  4. Swietnie wygladaja! Pychotka. Jeszcze nigdy nie bylam w Irlandii.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Sa pyszne :) Mi juz do konca zycia beda przypominac smak Irlandii ;)

      Polubienie

  5. Coś niesamowitego, wyglądają przepysznie! Nigdy nie próbowałam, ale muszę to zmienić. Byłyby dla mnie idealną opcją śniadaniową :)

    Polubione przez 1 osoba

    1. Są bardzo pyszne :) A z dżemem i śmietaną to po prostu niebo w gębie; tak na sucho lepiej ich nie jeść ;)

      Polubienie

  6. Aneta pisze:

    Uwielbiam scones <3 i do tego Earl Grey. Za 2 tygodnie idę na popołudniową herbatkę ze znajomą w malutkiej kawiarni w Northampton. Nie moge się doczekać. Cudowne zdjęcia, sprawiłaś, że zatęskniłam za smakiem :)

    Polubione przez 1 osoba

    1. ch, jaki miły komentarz :) Udanej herbatki :) Nie zapomnij zamówić scones :)

      Polubienie

  7. bastalena pisze:

    Czyli wnioskuję, że kuchnia irlandzka zdominowana jest przez angielską? Czy może jednak znajdzie się coś swoistego? Przepis muszę wypróbować. Skusiłaś mnie tymi bułeczkami, chociażby dlatego, że nie wymagają takiego czasu jak typowe drożdżowe, nad którymi zwykle się męczyłam.
    pozdrawiam serdecznie!

    Polubione przez 1 osoba

    1. Typowo irlandzki to na przykład Irish Stew – irlandzki gulasz, ale uznałam, ze w Polsce każdy, albo prawie każdy wie co to gulasz, dlatego postanowiłam przygotować coś innego. Ze względu na historię kuchnia irlandzka i angielska są bardzo do siebie podobne :)

      Polubienie

  8. dee4di pisze:

    W Kornwalii są najlepsze na świecie, jada się je z kornwalijską zółtą, prawie jak masło, śmietaną, z widokiem na morze i świeża bryzą – to po prostu niebo w gębie

    Polubione przez 1 osoba

    1. Brzmi fantastycznie :)

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj