Pomagam

dnia

Wylewanie na siebie kubła z zimną wodą i z kostkami lodu? Nominowanie innej osoby, 24 godziny na wykonanie zadania? Szaleństwo! Po co to wszystko? ALS Ice Bucket Challenge, bo o tym mowa, ma na celu promowanie świadomości choroby stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) i zachęcać do wpłacaniu datków na badania nad tą chorobą. Każda nominowana osoba oprócz wodnej kąpieli  ma wpłacić symboliczną sumę na konto ALS Association (USA) albo Motor Neurone Disease Association (UK). Nie wiem jak to jest rozwiązane w Polsce, ale w Irlandii można wysłać smsa o treści MND na numer 50300 (koszt 2€), wspomagając Irish Motor Neurone Disease Association.

Dotacje na badania ALS liczone są już w milionach dolarów i ciągle rosną. W Irlandii uzbierano już sumę około 250 000€ (RTE News). Epidemia trwa nadal, i zauważyłam ostatnio, że nie tylko na badania nad ALS są dotacje – oblani zimną wodą wpłacają datki na wszelkie możliwe instytucje. Nawet u mnie w pracy każdy kto wpłaci dowolną kwotę na konkretnego chorego chłopca, to jeden z głównych managerów przyjmie na siebie po wiadrze zimnej wody od wpłaty.  Pierwszą osobą, która wpłaciła pieniądze jest sam właściciel firmy.

Niestety jest też druga strona medalu – nie wszyscy wiedzą, że należy wspomóc akcje również finansowo i robią to dla samej zabawy. Po drugie odzywają się osoby, które mówią jakie to marnowanie wody, skoro np. w Afryce jej brakuje – ale jestem przekonana, że znalazły się mokre głowy, które wsparły kraje potrzebujące bieżącej wody.  Poza tym, do wiadra można wlać wodę z rzeki, jeziora, morza – nie musi być od razu z kranu.

Medal ma dwie strony, ale w tym przypadku trzeba powiedzieć jeszcze, że oblewanie wodą kończyło się czasem niemiło – z ludzkiej głupoty! Np. na głowę trafiła nie tylko woda, ale całe wiadro…

Mimo wszystko jestem ZA! Kiedy jest o czymś głośno to ma to większy zasięg. W przypadku pomocy nie ma się czego wstydzić , warto się chwalić i namawiać innych do dobrych uczynków.

pomagam

 

 

 

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Ja juz wzięłam udział!:) i nominowałam kolejne osoby:) super inicjatywa!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s